top of page

PROGRAM: KOREKCIJE

2. KPP - PRAKTIKUM KUSTOSKE PLATFORME

Otvoreni ured KPP-a nalazi se na prvom katu Prstena.
Kustoska platforma (KP) je projekt pokrenut 2008. godine, čiji je cilj omogućiti dodatnu teorijsku i praktičnu edukaciju iz područja suvremene umjetnosti. Program KP posvećen je proširenju znanja iz polja vizualne umjetnosti, te susretu i radu s protagonistima umjetničke, kustoske i kulturne scene u Hrvatskoj i svijetu. Uz dva osnovna istraživačka modula Metode i strategije izlagačkih praksi i Tekst i kontekst, ovogodišnji program uvodi i Praktikum Kustoske platforme. Rad na konkretnom izložbenom projektu bitan je dio kustoskog programa koji omogućava polaznicima/ama uvid u moguće metodološke, tehničke i teorijske alate vezane uz koncepciju i realizaciju izložbi.

PARALELNI SALON

Odbor za Paralelni Salon nalazi se na prvom katu Prstena.
Opozicija Salona nastoji se ostvariti kreiranjem konceptne institucije savršenog Paralelnog Salona baziranog više na neodređenoj kući Gorgone i imaginarnim paviljonima kolektiva General Idea, nego postupcima i metodama tradicionalnih Salona odbijenih. Paralelnim Salonom pokušat ćemo odgovoriti na pitanje kakav je Salon mogao biti pregledavanjem prijavljenih radova, ponovnim uključivanjem arhiva prijava u ponovno i javno razmatranje, preispitivanjem kriterija izbora i mogućnostima izlaganja, istraživanjem razmišljanja umjetnika, posjetitelja i gostiju o pozicijama izbora, selekcije, funkcije umjetnika i institucije, kao i analizom radova i umjetnika uključenih na Salon odbijenih.
Rezultati istraživanja bit će objavljeni u katalogu Salona.

Koordinatori: KPP i Vladimir Čajkovac.

Poziciju Antisalona ili Salona odbijenih u okvirima Paralelnog Salona zastupaju Vladimir Tatomir i Stipan Tadić. Smatramo da u ovim slučajevima više ne možemo govoriti o odbijenim umjetnicima, no Salon odbijenih zanimljiv je za studiju slučaja o načinima pozicioniranja mladih umjetnika kao i uvjetima stvaranja oporbe te odnosa umjetnika i institucija i drago nam je da možemo i ove godine uključiti i taj segment u procese kritike institucije Salona.

U prostorima Medike bit će organizirana izložba na čije se sudjelovanje može prijaviti na mail antisalon12@gmail.com
Organizacija Antisalona/Salona odbijenih: Stipan Tadić, Vladimir Tatomir

ARHIV PRIJAVA

Dokumentacija prijavljenih umjetnika koji pristanu sudjelovati u izložbenom programu Korekcija i dozvole uvid u prijave bit će dostupna na pregled.

1. POSTOJI LI MOGUĆNOST INSTITUCIONALNE POBUNE UMJETNIKA?

Kao glavni problem ovogodišnjeg salona postavlja se pitanje forme i funkcije izložbe, budući da je s vremenom došlo do inverzije Salona mladih u odnosu na institucionalne manifestacije, a i najčešća kritika „izložbe presjeka dvogodišnjeg stvaralaštva” u potpunoj je suprotnosti s inicijalnim idejama pobune mladih umjetnika. Na ovogodišnjem Salonu od pristiglih 180 prijava samo je dvadesetak izabrano, međutim, paradoks leži u činjenici da je veliki broj “odbijenih”, odnosno u duhu Korekcija „neprimljenih” radova, već bez ikakvih ograničenja prikazan na renomiranijim izložbama velikih institucija.  Koji će izlagački format, i je li on nužno izlagački,  preuzeti zadaću pomicanja granica u umjetnosti, a istovremeno i postati platforma za afirmaciju mladih umjetnika?

Voditeljica: Karla Pudar

Srijeda, 5.9.2012. u 19 sati
Joanna Warsza, Laura Palmer Foundation, Varšava
Marko Golub, HDD, Zagreb
Leila Topić, MSU, Zagreb

Subota, 8.9.2012. u 19 sati
Annabelle Diot, Lordculture, Pariz
Emily Butler, Whitechapel Gallery, London

Subota, 15.9.2012. u 19 sati
Borbála Szalai, Studio of Young Artists Association, Budimpešta
Áron Fenyvesi, Galerija Trafó, Budimpešta

Voditelji: Martina Kontošić, Tihana Puc, Martina Vrbanić, Marko Janković

Petak, 21.9.2012. u 19 sati
Biserka Cvjetičanin, Institut za međunarodne odnose, Zagreb
Od Europske zajednice za ugljen i čelik do Kreativne Europe: europska kulturna politika i suradnja
Sanjin Dragojević, Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Važnost strateškog planiranja za kulturni razvoj

Subota 22.9.2012. u 19 sati
Stefano Baia Curioni, Universita’ Bocconi, Milano
Status creation proces in the contemporary art

5. FILMSKI PROGRAM

Nedjeljom od 17 do 22 sata
STRATEGIJE OTPORA - otvorena selekcija filmova na temu pobune i otpora

Utorkom od 21 do 22.30 sati

Video program - izbor kratkih formi video stvaralaštva od eksperimentalnih filmova do muzičkih videa
Izbor: Livio Rajh

 

3. SALON IZVAN SALONA - SALON NAKON SALONA

 

Jedan od ciljeva ovogodišnjeg Salona jest proširenje djelovanja Salona mladih izvan nacionalne selekcije i bijenalne izložbe. Gost izložbe Salona je mladi grčki umjetnik Petros Moris, na preporuku Irene Borić predavanje će održati Noah Angell, dok će za [BLOK] Salon mladih biti potpora u postavljanju radova mladog umjetnika Mladena Miljanovića, na izložbi koju kuriraju u listopadu u prostorima HDLU-a.


Četvrtak, 13.9.2012. u 19 sati

Petros Moris, Kustoska platforma KERNEL, Atena - London
Procedural: Collection - Structural Adornment / Inherited Activity
Izvedba, razgovor s umjetnikom

 

Srijeda, 18.9.2012. u 20 sati
Noah Angel
Forgetting and Negative Space in the ethnographic field recording
Performans-predavanje, razgovor s umjetnikom

Datum naknadno
Mladen Miljanović, Banja Luka
Laku noć / Stanje tijela
Najava izložbe koju u listopadu kuriraju Ivana Hanaček, Ana Kutleša i Marijana Rimanić ispred [BLOK]-a u okviru projekta “Između svjetova”.

4. RADNI PROGRAM

RADIONICE

Ponedjeljak, 17. 9. u 18 sati - Petak, 22.9.u 18 sati
Organizacija i promocija izložbe
Voditeljica: Tena Razumović

Radionica je osmišljena kako bi polaznicima dala praktične vještine i potakla razvoj osobnih kvaliteta potrebnih za organiziranje umjetničkih, event ili dizajn izložaba. Kandidati će raditi kao dio tima, no bit će izloženi cijelom nizu organizacijskih područja. Namjera je poticanje kandidata na aktivno sudjelovanje te razvijanje projektno-planskih vještina, poticanje na upravljanje projektima, stjecanje praktičnih iskustava vezanih uz marketing i prezentaciju projekta i učinkovito funkcioniranje unutar i vođenje tima.

Poželjno je prijaviti se na mail hdlu@hdlu.hr, tel. 01/, najkasnije do 14.9.2012 s naznakom Razumović

Utorak 18.9. 2012. u 19 sati
Likovni umjetnici na tržištu rada - autorskopravni i financijski aspekti
Voditelj: Stribor Jurčić, autorskopravni specijalist

Interaktivna diskusija o zaštiti autorstva likovnih umjetnika i ostvarivanju njihovih autorskih prava, kao dio bogatog ovogodišnjeg Pegazovog autorskopravnog edukacijskog programa za hrvatske autore, producente i umjetnike izvođače u suradnji s HDLU… Besplatna za sve sudionike!
Tema ove radionice su problemi s kojima se suočavaju likovni umjetnici kad kao autori izlaze na tržište rada - bilo da se djela naručuju od njih kao samostalnih umjetnika, bilo da su zaposleni kao kreatori likovnih rješenja web stranica, plakata, logotipova, ilustracija i sličnog. Autorskopravni i financijski aspekti njihovog angažmana - ugovori o radu ili o stvaranju autorskih djela po narudžbi, porezne pozicije u vezi s time, status samostalnog umjetnika, ali i nedozvoljena prerada i druga korištenja, plagijati, nelojalna konkurencija “kineske robe” i sl. - teme su o kojima želimo razmijeniti mišljenja, znanja i iskustva.

Poželjno je prijaviti se na mail hdlu@hdlu.hr, tel. 01/, najkasnije do 14.9.2012 s naznakom radionica Jurčić


DUGOROČNI PROGRAM / PILOTI

Petak, 14.9.2012. u 19 sati
Inkubator - Case study
Voditelji projekta/moderatori rasprave: Marko Janković, Martina Kontošić

Sljedeći hipotezu kako se umjetnici između svog potencijala, formalnog obrazovanja i realizacije nalaze u logističkom vakuumu, pod okriljem Salona otvorit će se rasprava o razvoju modela koncentrirane podrške mladim umjetnicima. Razrada koncepta uključivala bi analizu administrativnog, edukativnog i zastupničkog aspekta suradnje umjetnika i voditelja projekta. Željena posljedica suradnje bila bi umanjena vjerojatnost odustajanja umjetnika od kreativnog stvaralaštva uslijed teže prilagodbe na tržišnu realnost i profesionalni svijet izvan Akademije.

VODIČ (kroz likovnu scenu i tržište umjetnina)
Zatvorena rasprava

Sastanak radne grupe s ciljem razvoja projekta na temu organizacije tržišta za suvremenu umjetnost u Hrvatskoj, kojim bi se utvrdila trenutna situacija, definirao okvir za budući razvoj, ispitao sustav kreiranja vrijednosti i definiranja cijena u suvremenoj umjetnosti te, nakon dugoročnog istraživanja, sastavio priručnik za kupovanje radova suvremenih umjetnika.

Kolegij - Kulturni management
Zatvorena rasprava

Sastanak radne skupine s ciljem pokretanja novog kolegija iz područja Managementa u kulturi unutar Sveučilišta u Zagrebu na kojem bi se definirao okvir za budući sadržaj i realne mogućnosti provođenja takvog kolegija.

 

bottom of page